Turgutalp GSK, Karaelmas Maçı Üzerine

Turgutalp GSK, Karaelmas Maçı Üzerine

Turgutalp GSK, Karaelmas takımlarının arasındaki 1.Amatör maçını iki takımı da tanıdığım için gidip izleyip, görmek istedim.

Hem de hafta sonu havanın güzelliği seyir zevki bakımından maçı merak ettiğimizden nasıl bir performans gösterecekti takımlar görmek istedim.

DOĞAN GÜLŞEN SOMADASPORA YAZDI

Karaelmas bireysel kalite bakımından Turgutalp’in çok önünde bir kere bunu maç önü zaten fark olarak görebiliyorduk. Turgutalp’te Kadir’in cezalı olması nedeniyle o bölgede oynayacak oyuncu kim olabilir? diye baktık. Ali’yi koymuşlar. Emrah Efe’nin dönmesi onunda orta saha oynaması belki pas ve topun daha çok Turgutlap te kalması adına güzeldi ama ön taraf inanılmaz orta saha ile kopuktu.

Mustafa Duran neden ilk yarı özellikle kenara gelip top alıp oradan gitmeye çalışır? Samet, Karaelmas defansı içinde kaybolmasına sebep oldu. Orta saha forvet arkası çok önemliydi. Kara elmas defansif orta sahanın olmaması Emirhan- Alper- Enes bunların hiç biri defans ve orta sahayı kapatmayan özellikte oyuncular. Teknikleri iyi ama defansif hiç bir özellikleri yok. Adam kovalama, ikili mücadelede zayıf olmalarına rağmen Turgutalp bir kere zorlayamadı. Onların iyi oluşundan değil Turgutalp çok kötü inanılmaz kötü öne doğru top götüremez durumdaydılar.

Zaten ilk dakikalar top hep Turgutalpte olsa da bunun ilk topta derin İsmail Poyraz’ın önüne atılan top klas uzak köşe vuruşu golle sonuçlandı. Bunun olacağı belliydi. Turgutalp üretemiyordu. Karaelmas öyle aman aman top oynamadan öne geçti. Arkadan Kazım’ın karşı karşıya kaçırması aslında maçın kırılma anıydı orda bitiyordu maç. Arkadan penaltı alması defans olarak Turgutalp takım olarak inanılmaz savruktu. Uzaklaştırılacak topları bile uzaklaştıramadılar. Sonuçta Kazım gibi kalite ayak affetmez penaltıyı alır.. Olmadı gol Turgutalp için bir şanstı farkın artmaması maçın başında hem de..

Turgutalp hücum denemeleri uzun oynaması arkaya sarkması çalışması Samet le topu bulusturamaması o kadar tribünden görünüyor ki ne yapsalar nafile dediğimiz oluyordu hem bu kadar yumuşak Karaelmas orta sahası olduğu halde sol bek Hüseyin Can arkası oynanacak müsait yer adam kaçırmak için bunları yapsalar Hüseyin çok önde olduğu anlar vardı değerlendirmek için hiç bir şey yapılamadı..

İkinci yarı Emrah Efe’nin oyundan çıkması sol bekleri çıkması Turgutalp te işlerin daha kötü duruma getireceğini tribünden görüyorduk. Bundan sonra hiç bir şey ”para” etmez Turgutalp adına dedik. Zaten daha ikinci yarı başı sahada Kara elmas adına top değmeyen Enes topla arka direkte buluşup bilek hareketi ile rakibinden sıyrılıp attığı gol her şeyin Turgutalp adına bittiğiydi

İki sıfır olunca kenardan gelecek adam da olmayınca Turgutalp te fark açılır bundan sonra diye baktık artık. Turgutalp farkın açılmaması için uğraşmalıydı. Mustafa Duran, Bekir bireysel top götürmeye çalışmaları oldu buda pas düşünmemeleri önde Samet yetersizliği ne olabilirdi ki bu kadar oyun bakımından pozisyon üretecek bir oyun yoktu ki değişiklikler oluyor, olsa da oyun değiştirme adına değil öylesine çünkü girenlerin verimliliği hiç yoktu. Bu Turgutalp te Bekir’in çıkmasını bir türlü çözemiyorum anlamış değilim neden çıkar? Turgutalp adına top tutan top taşıyan bir tek Bekir var her maç çıkıyor inanılmaz bir şey hocalar ne düşünüyor sormak lazım..

Karaelmas’da Muhsin girdi, sonra Umut girdi bunların bile kalitesi var. Karaelmas’ta giren oyuncularından hatta Muhsin 11 bile oynamalı daha orta saha dinamizmi için defans ve adam kovalama fizik olarak diğer orta saha elemanlarından daha diri görünüyordu ama futbolun bakıldığında her zaman bakışlar farklıdır performanslar ikinci planda kalır sonuçta üçüncü gol yine Kazım’ın ısrarla Turgutalp defansını zorlayıp kaptığı topu Cem e müthiş asisti üçüncü golü getirdi. Fark artar ama o orta saha fiziksel kopuşların olması Kara Elmas da sadece topla iyi olması dışında baskıyı yeterince yapamaması bulduğunu atması oyun bu bugün .

Önümüzdeki maçlar zaten gösterecektir, gösteriyor da.. Sadece bireysel oyun bakımından kaliteli oyuncular yetmez şampiyonluk için bugün belki de Turgutalp son yılların en zayıf takımıydı. Kara Elmas aman aman oynayıp maç almadı. Kalite farkı öne çıktı. Dediğim gibi bu kadrolar şampiyonluk için yetmez, bütünsel oyun hücumda ve defansif anlayışta fark yaratan takım şampiyon olur. Bunun örnekleri geçtiğimiz haftalar gösterdi zaten Turgutalp bu takımla düşmez ama şampiyonluk için hiç bir şey olmaz takım olarak zayıf Kara Elmas bireysel yetenekler çok ama takım savunması ve geri dönüşleri olmayan günlük performansa bakan takım bildiğim için diyorum fiziksel hazır durumda olmayan çok futbolcunun oynadığı bir takım ilerleyen haftalar kadro şişkinliği belirsizliği ön plana çıkınca o zaman takım performans olarak düşüşler yaşanacaktır her şey kağıt üstünde olunca antrenman yada fiziksel kalite bakımından değerlendirilmeyen durumlar Kara Elması zor duruma düşürdüğü oluyor geçen maçlarda.
Bu grubun favori takımları Medar ve Bakır… Daha sonra diğer takımlar geliyor saha ya çıkan oyunculardan yaptığım değerlendirme bu bireysel yetenekler olsa da koşmadan, basmadan futbolun temel bazı prensiplerini yerine getirmezsen aldığın galibiyetler geçicidir seni şampiyon yapmaz! Sevgilerle Doğan Gülşen (tüm yazılarına göz at)

Doğan Gülşen

Antrenör, Spor Yazarı

1 YORUM

  1. Avatar
    Levent analı

    Sayın hocam Doğan Gülşen 90 dakikada rakibine tek pozisyon vermeyen takımın orta sahasını eleştiriyorsun ya ramazan hocayla ben bu işi bilmiyoruz yada sen çok biliyorsun bu futbola bu takıma sallıyorsan kusura bakma hocam sen git madende çalışmaya devam et bu kurduğumuz takımı başka külüp 400 bine kuramaz herkez bizi izlemeye devam etsin sıradaki gelsin

YORUM YAZIN