Soma Kaymakamlık Voleybol Turnuvası 15 Şubat’ta Başlıyor..

Soma Kaymakamlık Voleybol Turnuvası 15 Şubat’ta Başlıyor..

Soma Kaymakamlığımız tarafından geleneksel olarak düzenlenen “11. Soma Kaymakamlık Bahar Kupası Voleybol Turnuvası” Yunus Emre İHO Spor Salonunda yapılacak olup 15 Şubat 2018 tarihinde başlayacaktır.

Konu ile ilgili kamuoyunu bilgilendiren İlçe Spor Müdürü sn. Dilek Kuruçay, 15 Şubat’ta başlayacak olan 11. Soma Kaymakamlık Bahar Kupası Voleybol Turnuvasında esas alınacak olan kurallar ve katılacak olan kurumların doldurması gereken formu yayınladı.

Kurallar ve katılım formu aşağıda belirtilmiştir:

Soma Kaymakamlığı Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğünce 06 Şubat 2018 Salı son başvuru tarihi olmak üzere 15 Şubat – 06 Mart 2018 tarihleri arasında Bahar Kupası Voleybol Turnuvası yapılacaktır.
Turnuvanın organizasyonu, yönetimi ve disiplin ile ilgili konularda her türlü kararı almaya “tertip komitesi” yetkilidir. Bu komite turnuvanın başlangıcından bitimine kadar ortaya çıkacak her türden sorunun çözümü amacıyla kurulmuştur. Aynı anda birden fazla kurulda görevli olmak mümkündür. Buna göre aşağıda yazılı kurallar, turnuvanın tabi olacağı kurallardır.
1- Müracaat: 06 Şubat 2018 Salı tarihi mesai bitimine kadar GENÇLİK HİZMETLERİ VE SPOR İLÇE MÜDÜRLÜĞÜNE yapılacaktır.
2-Müsabaka Yeri: Müsabakalar Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulu Spor Salonunda yapılacaktır.
3- Takım ve Oyuncu Sayısı: Takım listeleri 15 kişi ile sınırlı olup ( saha içerisinde 6 asil + 6 yedek oyuncu bulundurmak şartıyla ) teslim tarihinden sonra değişiklik kabul edilmeyecektir. Ayrıca Takımın sorumlu idarecisi olarak bir isim komiteye bildirilecektir.
* Kurumlar birden fazla takım çıkarabilirler.
* Turnuvaya katılacak takımlar listelerine oyuncuların kimlik fotokopilerini, kurum personeli olduklarına dair belge (Ticaret ve Esnaf Odalarına kayıtlı oyunculardan Oda Kayıt Belgesi istenecektir) ve sağlık raporlarını ekleyeceklerdir.
* Dernekler turnuvaya alınmayacaktır.
4- Oyuncular:
*Turnuvaya katılan sporcular için yaş sınırı yoktur.
*Turnuvada faal voleybol hayatını bitirmiş sporcular oynayabilir.
*Turnuvada, faal antrenörlük yapanlar oynayabilir.
*Müsabakalarda oynayacak sporcunun o kurumun personeli olması gerekir ( Kurumlar kendi bünyesindeki taşeron firmalardan oyuncu oynatabilirler ).
*Kurumlarından emekli olanlar da turnuvada oynayabilirler.
*Turnuvaya katılan Tüm Kurumlar 3 ( Üç ) kişilik kurum dışı kontenjan kullanma hakkına sahiptir. ( Kurumlar takım listelerine sadece 3 ( Üç ) misafir oyuncu yazabilirler ve oyunda oynatabilirler. Sonradan değişiklik kabul edilmeyecektir.)
*Turnuvada oynayacak sporcularda, Turnuva başlangıç tarihi esas alınarak en az 1 ( Bir ) ay öncesinden işe başlamış olma şartı aranacaktır. Kurumlar sporcuların işe kurumlarında başlama tarihlerini gösteren belgeyi ibraz etmek zorundadırlar. ( Kamu kurumları ile kamu kurumlarında taşeron olarak çalışan oyuncular dahil olmak üzere bu şart aranmaz.)
*Kurum dışı kontenjan kadrosunda oynatılacak sporcu için İlçemizde çalışma şartı ve turnuva başlangıç tarihi esas alınarak en az 1 ay öncesinden işe başlamış olma şartı aranacaktır.( Takımlar, kendi kurumlarında 1 aydan daha az süreyle çalışmakta olan personeli kurum dışı kontenjan olarak oynatamazlar.) ( Kamu kurumlarında bu şart aranmaz.)
*Milli ve Profesyonel voleybolcular, takımlar arasındaki güç dengesini ve mücadele direncini etkileyeceğinden, turnuvada doğabilecek olumsuzlukları önlemek için faal Milli ve Profesyonel sporcular turnuvada oynatılmayacaktır.
*Çevre ilçelerden turnuvaya katılacak olan takımlar için de aynı kurallar geçerli olup, ilçeleri dışından sporcuların turnuvaya katılmasına izin verilmeyecektir.
5- Takımlar 200 -TL katılım ücreti ödeyecektir.
6- Takımların itiraz etmeleri durumunda itiraz dilekçeleri ile beraber 200 – TL yatırılacaktır. Haklı görüldükleri takdirde bu para iade edilecektir.
7- Sahada ambulans bulundurulacaktır. Bünyesinde ambulans bulunan kurumlar, turnuva süresince ambulanslarını nöbetleşe görevlendirmek durumundadır.
8- Turnuva Tertip Komitesinin aldığı Turnuva kuralları kesindir.

ÖDÜLLER:
İlk 4 ve centilmen takıma kupa, ayrıca en değerli oyuncuya madalya verilecektir.

OYUN:
*Maçlarda “FİVB Voleybol oyun kuralları” uygulanacaktır.
*Takımlar maçlara “numaralı forma” ile çıkacaklardır.
*Her takım maç saatinden yarım saat önce salonda hazır bulunacaktır.
*Müsabakalarda salon zeminine zarar verecek spor ayakkabısı giyilmeyecektir. Spor ayakkabısı temiz ve salon içerisinde giyilecektir.
* Fikstür ve gruplar komite tarafından 06 Şubat 2018 Salı günü kura çekilerek yapılacaktır. Bir yıl önceki turnuvada finale kalan takımlar seri başı olacaktır. Müsabakalar 15 Şubat 2018 Perşembe tarihinde başlayacak olup, takımların müsabaka gün ve saatleri komite tarafından belirtilerek takımlara ayrıca bildirilecektir.

TURNUVA OYUN KURALLARI:
a – Turnuva tek devreli lig usulü oynanacaktır.
b – Maçlar 2 ( iki ) hakemle oynanacaktır( Baş Hakem ve File Hakemi ). Teknik Komite ve Hakem Komitesinin, hakemlere her konuda yardımcı olma ve her türlü karar verme yetkisi vardır.
c – Kazanılmış 3 ( üç ) set alan takım galip ilan edilecektir.
d – File yüksekliği 243 cm’dir.
e – Setler 25 sayı üzerinden rally-point ( hata yapanın sayı kaybettiği ) sistem şeklinde oynanacaktır.
f – 5.set ( taybreak seti ) 15 sayı üzerinden oynanacaktır.
g – Müsabakalar, pozisyonlar da dönülerek oynanacaktır.
h – Her sette 6 ( altı ) oyuncu değiştirme hakkı vardır.
ı – Setlerde her takımın 2 ( iki ) mola hakkı vardır.
j – İlk turda aynı kurumun takımları aynı gruba düşerse ilk maç bu iki takım arasında oynanacaktır.
k- Müsabakalar puanlama sistemine göre oynatılacaktır.

PUANLAMA SİSTEMİ:
Bu sistemde, önceden belirlenmiş fikstüre göre, kulüp takımlarına puan esasına göre birbirleri ile seri müsabakalar yaptırılır ve müsabaka sonucu elde edilen puanlara göre sıralama yapılır.
3 – 0 ve 3 – 1 galibiyetle sonuçlanan müsabakalarda galip gelen takıma (3) puan,
3 – 2 galibiyetle sonuçlanan müsabakalarda galip gelen takıma (2) puan,
2 – 3 sonuçlanan müsabakalarda mağlup olan takıma (1) puan,
1 – 3 ve 0 – 3 sonuçlanan müsabakalarda mağlup olan takıma (0) puan verilir.
Hükmen mağlubiyetlerde toplam puandan (1) puan düşürülür. Hükmen galibiyet alan takımın toplam puanına (3) puan eklenir.
Bir veya birkaç takım tarafından kazanılan puanların eşitliği halinde, sıralama; kazanılan maç sayısına göre belirlenir. Kazandığı maç sayısı fazla olan takım üst sırada yeralır.
Kazanılan maç sayısına göre eşitliğin bozulmaması halinde; set averajı uygulanır. Bu uygulamada puanları eşit olan takımların müsabakalar sonunda aldıkları setlerin toplamı, verdikleri setlerin toplamına bölünür. Sıralama, büyük sayıya sahip olan takım üst sırada yer alacak şekilde yapılır.
Eşitliğin kazanılan set sayılarına göre de devam etmesi halinde; eşitliği devam eden takımların yaptıkları tüm müsabakalar sonunda aldıkları sayıların toplamı, verdikleri sayıların toplamına bölünür. Takımlar, çıkan sayının büyüklüğüne göre yukarıdan aşağıya sıralanır.
Eşitlik yine de bozulmamışsa bu durumdaki takımların kendi aralarında yaptıkları müsabakalardaki maç, puan, set ve sayı averajına sıra ile başvurularak sıralama belirlenir.
l ) İhraç olan veya elenen takımlar değerlendirme dışı bırakılarak diğer takımlar kendi arasında değerlendirilecektir. Grubunda elenen takım veya takımlarla yapılan maçların skorları dikkate alınmaz.

CEZALAR:
Disiplin cezalarıyla ilgili kararları başvuru üzerine ya da resen disiplin kurulu verir.
A – Herhangi bir nedenle ertelenen maç komitenin belirleyeceği gün ve saatte oynanacaktır. Mazeretsiz veya mazereti kabul edilmeyen takımın sahaya çıkmaması durumunda hem hükmen mağlup kabul edilir hem de mevcut set puanından 3 ( üç ) set puan silinir ( Mazeretlerin maç saatinden 1 gün önceden bildirilmesi zorunludur ).
B – Geçerli mazeret bildirmeden ( 1 gün öncesinden ) maça çıkmayan takımlar hükmen mağlup kabul edilecektir. 3 ( üç ) defa maça çıkmayan takımlar, o yılki turnuvadan ihraç edilecektir. Ayrıca o takım listesindeki oyuncular turnuva süresince başka takımda oynayamayacaktır.
C – Maç esnasında sürekli hakeme itiraz eden ve etki altına almaya çalışan ( rakibi ve hakemi tehdit eden ) oyuncu, antrenör veya takım sorumluları önce uyarı yapılacak, aynı hareketlerin diğer müsabakalarda devamı halinde komitenin aldığı karar uygulanacaktır.
D – Turnuvaya katılım şartları madde 4’ün içerdiği şartlara aykırı olarak usulsüz oynatılan sporcu olursa rakip takım itiraz etmese dahi tespit edildiğinde komite kararı ile hükmen ( 3-0 ) mağlup sayılacaktır.
E – Olay çıkaran sporcu ve kurumlar turnuvadan anında ihraç edilecektir. Takımlar öncelikle o maçta hükmen mağlup sayılacak, var olan set puandan 3 ( üç ) set puan silinecek, duruma göre ihraç kararı verilecektir.
F – Maç esnasında takımlar yedek 6 ( altı ) oyuncu ve 1 ( bir ) sorumlu dışında kimse bulundurmayacaktır. Bulunduranlar, herhangi bir olay çıktığında her türlü cezai müeyyideye uymayı kabul etmiş olacaktır.
G – Diğer hususlarda TVF genel nizami kurallar geçerlidir.
H- Turnuvaya katılan oyuncular kendi sağlık kontrollerini yaptırmak zorunda olup, muhtemel sakatlık ve sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınması durumunda tertip komitesinin herhangi bir sorumluluğu yoktur.
I – Turnuva Tertip Komitesi gerektiğinde maçlarla ilgili gelişen olaylar karşısında her türlü karar alma yetkisine sahiptir. Turnuvaya katılan takımlar bu kural ve kararları peşinen kabul ve taahhüt etmiş sayılırlar.
www.somadaspor.com

Cevdet Yıldırım

Hobi olarak başladığımız ancak yaptığımız paylaşımlarla büyük ilgi gördüğümüz somadaspor.com’da maçlara gitmekten, çala kalem haberlerinizi yapmaktan büyük keyif alıyoruz. 38 yıllık futbola adanmış tecrübelerimizle topluma ufak bir katkımız olmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Sizlerden ricamız; biz gazeteci değiliz. Bilgi-birikimlerimizi çala kalem ifade etmeye çalışıyoruz. Somaspor,Samsun Irmaksanayispor, Elbistanspor, Tavşanlı Linyitspor, Soma Linyitspor, Soma Masterler; Futbola adanmış 38 yıl ile, çala kalem yazılmış yazılar vs vs.. Selam ve Dua ile..

YORUM YAZIN