Kaymakamlık Futbol Turnuva Talimatnamesi

Kaymakamlık Futbol Turnuva Talimatnamesi

Soma Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Dilek Kuruçay, geleneksel olarak düzenlenen ”Kurumlar Arası Soma Kaymakamlık Bahar Futbol Turnuvası” ile ilgili kurum ve kuruluşlara turnuva ile ilgili gerekli katılım bilgilerini ve oyun kuralları talimatlarını gönderdi.

SON KATILIM TARİHİ 2 MART

25.Kaymakamlık Bahar Kupası Kurumlar Arası Futbol Turnuvası 12 Mart 2018 Pazartesi günü başlayacaktır.
2 Mart 2018 son başvuru tarihi olup aynı gün 17:30 ‘da TEİAŞ Eğitim Merkezi toplantı salonunda kura çekimi yapılacaktır.

SOMA KAYMAKAMLIĞI
2018 BAHAR KUPASI FUTBOL TURNUVASI
KATILIM VE OYUN KURALLARI

Soma Kaymakamlığı Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğünce 02 Mart 2018 Cuma son başvuru tarihi olmak üzere 12 Mart – 15 Mayıs 2018 tarihleri arasında Bahar Kupası Futbol Turnuvası yapılacaktır.
Turnuvanın organizasyonu, yönetimi ve disiplin ile ilgili konularda her türlü kararı almaya “tertip komitesi” yetkilidir. Bu komite turnuvanın başlangıcından bitimine kadar ortaya çıkacak her türden sorunun çözümü amacıyla kurulmuştur. Aynı anda birden fazla kurulda görevli olmak mümkündür. Buna göre aşağıda yazılı kurallar, turnuvanın tabi olacağı kurallardır.

Aşağıda yazılı olan kurallar, turnuvanın tabi olacağı kurallardır.
1- Müracaat: 02 Mart 2018 tarihi Cuma mesai bitimine kadar GENÇLİK HİZMETLERİ VE SPOR İLÇE MÜDÜRLÜĞÜNE yapılacaktır. Kura çekimi ise aynı gün saat 17:30’da TEİAŞ Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda yapılacaktır.
2-Müsabaka Yeri: Müsabakalar TEİAŞ Futbol Sahası ve Linyit Stadında yapılacaktır.

3- Takım ve Oyuncu Sayısı: Takım listeleri 20 kişi ile sınırlı olup teslim tarihinden sonra değişiklik kabul edilmeyecektir. Turnuva şartlarına uymayan sporcular 20 kişilik listede asla yer almayacaklardır. Turnuva katılım dosyaları teslim edildikten sonra yapılan incelemede müsabakalar başlamış olsa bile bu durumla karşılaşılması halinde sporcu listeden çıkartılacak ve turnuvaya katılması engellenecektir. ( Takım listelerine itiraz olması halinde, itirazı geçerli kılacak belgenin ibraz edilmesi halinde incelemeye alınacaktır.)
* Kurumlar en fazla 3 ( üç ) takım çıkarabilirler.
* Turnuvaya katılacak takımlar listelerine oyuncuların kimlik fotokopilerini, kurum personeli olduklarına dair belge ( Meslek Odalarına kayıtlı oyunculardan Oda Kayıt Belgesi istenecektir) ve kişiye ait sağlık bilgi formu ( Ek 6 ) ilave edilecektir.
*İlçemizdeki Meslek Odalarının ( Ticaret Odası, Esnaf Odası, Şoförler Odası, Berberler Odası,Muhasebeciler Odası, Ziraat Odası ) turnuvaya katılmaları halinde, üyelerinin, kayıtlı oldukları Oda dışında diğer Odanın futbol takımında oynamak istedikleri taktirde, bağlı bulundukları Odanın yazılı muvafakatı istenecektir. Bu kural sadece Meslek Odalarının üyeleri için geçerlidir.( Meslek Odalarına kayıtlı işverenlerin yanında çalışan personeller de turnuvaya katılmaları halinde adı geçen Odaları temsilen kurum takımlarında oynayabilirler.)
* Dernekler turnuvaya alınmayacaktır.

4- Oyuncular:
*Turnuvaya katılan sporcular 30 yaş ve üzeri olacaktır ( Yaş sınırlaması için yıl ( 1988 ) esas alınacaktır ).
*Turnuvada 2016 yılında ( Lisans veriliş tarihi baz alınacaktır ) futbol hayatını bitirmiş sporcu oynayabilir. ( Lisans veriliş tarihinin üzerinden 10 ( on ) yıl geçmiş sporcular lisanssız olarak değerlendirilecektir. ) ( 40 yaş üzeri sporcularda lisans durumu ile ilgili herhangi bir kriter aranmayacaktır.)
*Turnuvada lisans veriliş tarihi 2017, 2018 olan sporcular var ise bahse konu sezonda hiç maça çıkmamışlarsa turnuvada oynayabileceklerdir. Bu durumda sporcusu olan takımlardan yazılı olarak taahhüt alınacağı gibi İlçe Müdürlüğümüz tarafından da gerekli araştırma yapılacaktır. Aksi bir durum tespit edildiğinde verilecek olan her türlü cezayı takım kabul edecektir. ( Turnuvadan diskalifiye dahil )
*Tüm kurumlar, kurum içi personel olmak şartıyla, 2016 yılında ( Lisans veriliş tarihi baz alınacaktır ) futbol hayatını bitirmiş, 28 yaş ve üzeri 2 ( iki ) sporcu oynatabilirler. ( Lisans veriliş tarihinin üzerinden 10 yıl geçmiş sporcular lisanssız olarak değerlendirilecektir. Yaş sınırlaması için yıl ( 1989 ve 1990 ) esas alınacaktır..Oynayacak olan sporcuların isimleri takım listesinde belirtilecektir. Sonradan değişiklik kabul edilmeyecektir.)
*Turnuvada oynayacak sporcularda, Turnuva başlangıç tarihi esas alınarak en az 3 ( Üç ) ay öncesinde işe başlama şartı aranacaktır. Kurumlar sporcularının işe başlama tarihlerini gösteren belgeyi ibraz etmek zorundadırlar.
*Turnuvaya katılan Tüm Kurumlar 2 ( İki ) kişilik kurum dışı kontenjan kullanma hakkına sahiptir. ( Kurumlar takım listelerine sadece 2 ( İki ) kurum dışı kontenjan oyuncu yazabilirler ve oyunda oynatabilirler Oynayacak olan sporcu isim listesinde belirtilecektir. Sonradan değişiklik kabul edilmeyecektir.)
*Kurum dışı kontenjan olarak oynatılacak sporcu 30 yaş ve üzeri olacaktır. 2016 yılında ( Lisans veriliş tarihi baz alınacaktır ) futbol hayatını bitirme şartı aranacaktır( Lisans veriliş tarihinin üzerinden 10 ( on ) yıl geçmiş sporcular lisanssız olarak değerlendirilecektir.)( 40 yaş üzeri sporcularda lisans durumu ile ilgili herhangi bir kriter aranmayacaktır )
*Kurum dışı kontenjan kadrosunda oynatılacak sporcu için İlçemizde çalışma ve turnuva başlangıç tarihi esas alınarak en az 3 ay öncesinde işe başlama şartı aranacaktır. ( Takımlar, kendi kurumunda 3 aydan az süredir çalışan personeli kurum dışı kontenjan olarak oynatamazlar.)
*Turnuvaya katılan kamu kurumlarında resmi geçici görevlendirme ile çalışan personel kurumunu temsilen oynayabilir.
* Kurumlar kendi bünyesindeki taşeron firmalardan oyuncu oynatabilirler.
* Kurumlarından emekli olanlarda turnuva kurallarına uymaları şartıyla turnuvada oynayabilirler.
*Takımların saha içerisindeki 9 ( Dokuz ) sporcusunun sadece 5 tanesi lisanslı ( 2016 yılında futbol hayatını bitirmiş oyuncular ve 28 yaş kontenjanından oynayacak sporcu dahil ) sporculardan oluşacaktır. Kalan 4 sporcu ise lisanssız sporculardan ( Lisans veriliş tarihinin üzerinden 10 ( on ) yıl geçmiş futbolcular ve 40 yaş üzeri lisanslı sporcular lisanssız olarak değerlendirilecektir ) oluşacaktır. Takımlar kadrolarında istediği kadar 2 yıl önce futbolu bırakmış sporcu bulundurabilir.
*Turnuva süresince uygulanmayan kart cezaları bir sonraki yıla devrecektir.
* Turnuvaya katılan takımların listeleri, kura çekim günü turnuvaya katılan tüm takımlara ilan edileceğinden, turnuva başlangıç tarihinden sonra oyunculara yapılacak itirazlar kabul edilmeyecektir.

5- Takımlar 650 -TL katılım ücreti ödeyecektir.

6- Maç oynandıktan sonra 24 saat içinde yapılacak olan itirazlar değerlendirmeye alınacaktır. Geçmiş maçlara yönelik itiraz kabul edilmeyecek, sonuç ilan ve tescil edildiğinden herhangi bir yaptırım uygulanmayacaktır. Takımların itiraz etmeleri durumunda itiraz dilekçeleri ile beraber 500 – TL yatırılacaktır. Haklı görüldükleri takdirde bu para iade edilecektir.

7- TEİAŞ Eğitim Merkezi Tesislerine araç girişi olmayacaktır. Bu konuda yetkililere herhangi bir talepte bulunulmayacaktır.

8- Sahada ambulans bulundurulacaktır. Bünyesinde ambulans bulunan kurumlar, turnuva süresince ambulanslarını nöbetleşe görevlendirmek durumundadır.

9- Turnuvaya katılım şartlarına uymayan kurumlar turnuvaya katılmak için müracaat edemezler. Turnuvaya katılan kurumlar katılım şartlarını kabul etmiş sayılır. Farklı talepte bulunamazlar.

10- Turnuva kuralları kesindir.

ÖDÜLLER:
* İlk 4 ve centilmen takıma kupa, ayrıca ilk dört takımın oyuncularına madalya, gol kralına ve en değerli oyuncuya plaket verilecektir.

OYUN:
* Karşılaşmalar bir kaleci olmak üzere toplam 9 oyuncu ile oynanır.
* Karşılaşmalara 7 oyuncudan az kadro ile başlanamaz.
* Karşılaşmalar esnasında oyuncu sayısı 7’nin altına düşerse ilgili takım aleyhine maç tatil edilir, takım hükmen (3-0) mağlup sayılır. Sonucu teknik komite tescil ve ilan eder.
* Maçlar 35’er dakikalık iki devre halinde oynanacak olup, devre arası 10 dakikayı geçmeyecektir. Her takım maç saatinden en az 15 dakika önce sahaya gelecektir. Maçın başlama saati geldiği halde 10 dakika sonunda sahaya çıkmayan takım hakem tarafından hükmen mağlup sayılır.
* Maç sırasında tekmelik takılması, kes veya halı sahada futbol oynamaya elverişli ayakkabı giyilmesi zorunludur ( Kaleci dahil krampon giyilemez )
* Fikstür ve gruplar kura çekilerek yapılacaktır. Bir yıl önceki turnuvada sıralamada ilk dörtte olan takımlar seri başı olacaktır. Müsabakaların gün ve saatleri takımlara ayrıca bildirilecektir.

TURNUVA OYUN KURALLARI:
a – Turnuva tek devreli lig usulü oynanacaktır.
b – Maçlar tek hakemle oynanacaktır.
c – Galibiyete 3 ( üç ), beraberliğe 1 ( bir ) puan verilecek, gol averajı uygulanacaktır.
d – Maçlarda ofsayt kuralı uygulanmayacak, kaleciye geri pas kuralı uygulanacaktır.
e – İlk turda aynı kurumun takımları aynı gruba düşerse ilk maç bu iki takım arasında oynanacaktır ( Beraberlik durumunda penaltı atışları yapılacağından diğer turlarda eşleşebilirler ) Diğer turda eleme değil de puan göze alınıp lig usulü yapılırsa ilk maçı aynı kurumun takımları arasında yapar.
f – Çeyrek ve yarı finallerde eşitlik bozulmazsa 10’ar dakikalık iki devre halinde uzatma dakikaları oynanacaktır. ( Eleme maçlarında direk penaltı atışlarına geçilecektir.)
g – Uzatma sonucunda da beraberlik bozulmaz ise seri penaltı atışlarına geçilir.
h- Puan eşitliği durumunda TFF uyguladığı averaj sistemi uygulanacaktır.
ı – Faullerde toplam 6 ( altı ) adım açılacaktır.
j – Maç sırasında takımlar en fazla 5 ( beş ) oyuncu değişikliği yapabilirler ( Kaleci dahil ).
k – Diğer hususlarda TFF genel nizami kurallar geçerlidir.

CEZALAR:
Disiplin cezalarıyla ilgili kararları başvuru üzerine ya da resen disiplin kurulu verir.
A – Herhangi bir nedenle ertelenen maç daha sonra belirlenen gün ve saatte oynanacaktır. Mazeretsiz veya mazereti kabul edilmeyen takımın sahaya çıkmaması durumunda hem hükmen mağlup kabul edilir hem de mevcut puanından 3 ( üç ) puan silinir. Mazeretlerin maç saatinden 1 gün önceden bildirilmesi zorunludur.( Ertelenen maçın daha sonra belirlenen gün ve saatine itiraz kabul edilmeyecektir. )
B – 2 defa maça çıkmayan takımlar, o yılki turnuvadan ihraç edilecektir.
C – Direk kırmızı kartın cezası 1 veya duruma göre 2 maçtır. ( Kalecinin kırmızı kartı hakem raporu ve komitenin kararıyla değerlendirilir. Kasıt veya oyun kurallarına göre kaleciye 1 ( bir ) veya daha fazla maç oynamama cezası verilir ). Ancak olağanüstü durumlarda cezanın arttırılması disiplin kurulunun yetkisindedir.
D – Turnuvaya katılım şartları madde 4’ün içerdiği şartlardan başka takımlarında usulsüz oynatılan sporcu ( kart cezalı sporcu oynatmak dahil ) olursa rakip takım itiraz etmese dahi tespit edildiğinde hükmen mağlup kabul edilecek ve mevcut puanından 3 ( üç ) puan silinecektir. Olayın tekrarında turnuvadan ihraç kararı verilecek ve hakkında ihraç kararı verilen takım sonraki yıl turnuvaya katılamayacaktır.
E – Takımların saha içerisindeki lisanslı futbolcu sayısı ile ilgili kuralı ihlal etmeleri durumunda ise rakip takımın itiraz etmesi halinde hükmen mağlup sayılacak ve mevcut puandan 3 ( üç ) puan silinecektir.
F – Disiplin Kurulu, maç içinde veya dışında hakeme itiraz, karşı gelmek, fiziki temas, küfür etmek, hakaret, rakibi ile kavga etmek, saha kenarında yakışıksız tezahürat, sataşma vb. durumlarda maçın bitmesine yada yarım kalmasına sebep olan takıma veya her iki takıma yada oyuncularına skora bakılmaksızın çeşitli cezalar ( hükmen mağlubiyet, puan silme vb.) ve duruma göre ihraç kararı verecektir. Hakkında ihraç kararı verilen takımlar bir sonraki yıl da turnuvaya katılamayacaktır.
G – Maç esnasında takımlar yedek kulübesinde 5 ( beş ) yedek ve 1 ( bir ) sorumlu dışında kimse bulundurmayacaktır. Bulunduranlar, herhangi bir olay çıktığında her türlü cezai müeyyideye ( 3 puan silme dahil ) uymayı kabul etmiş olacaktır.
H – Maç esnasında küfür, hakaret ve buna benzer istenmeyen centilmenlik dışı hareketlerde, hakem görmese de disiplin kurulunun tespit etmesi durumunda, maçtan sonra da olsa ( 24 saatlik zaman dilimini aşmamak kaydıyla ) disiplin kurulu, yapanlar hakkında her türlü karar alma ve yaptırım uygulama yetkisine sahiptir ( Ömür boyu turnuvadan men etmek dahil ). Saha içerisinde teknik komite tarafından görevlendirilen gözlemci rapor düzenleme yetkisine sahiptir. Gözlemcinin düzenlediği rapor doğrultusunda nihai karar disiplin kurulu tarafından verilecektir. Her maçta gözlemci bulundurulacaktır.
I – Diğer hususlarda TFF genel nizami kurallar geçerlidir.
J- Turnuvaya katılan oyuncular kendi sağlık kontrollerini yaptırmak zorunda olup, muhtemel sakatlık ve sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınması durumunda herhangi bir sorumluluk kabul edilmeyecektir.
K – Disiplin Kurulu gerektiğinde maçlarla ilgili gelişen olaylar karşısında her türlü karar alma yetkisine sahiptir. Ayrıca hükmen mağlubiyet ve diskalifiye etme hakkına sahiptir. Turnuvaya katılan takımlar bu kurallarını kabul ve kurallara uyacaklarını taahhüt etmiş sayılırlar.

Dilek KURUÇAY
Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdür V.
Cevdet Yıldırım

Hobi olarak başladığımız ancak yaptığımız paylaşımlarla büyük ilgi gördüğümüz somadaspor.com’da maçlara gitmekten, çala kalem haberlerinizi yapmaktan büyük keyif alıyoruz. 38 yıllık futbola adanmış tecrübelerimizle topluma ufak bir katkımız olmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Sizlerden ricamız; biz gazeteci değiliz. Bilgi-birikimlerimizi çala kalem ifade etmeye çalışıyoruz. Somaspor,Samsun Irmaksanayispor, Elbistanspor, Tavşanlı Linyitspor, Soma Linyitspor, Soma Masterler; Futbola adanmış 38 yıl ile, çala kalem yazılmış yazılar vs vs.. Selam ve Dua ile..

1 YORUM

  1. Avatar

    hade bakem

YORUM YAZIN