3×3 Basketbol Turnuvası

3×3 Basketbol Turnuvası

Soma Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünce 25-28 Kasım 2019 tarihleri arasında ”Sokaklar Bizim ” 3×3 Basketbol Turnuvası düzenlenecek.

Soma Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Spor Salonunda oynanacak karşılaşmalar saat 19.30’da başlayacak olup turnuvaya katılım koşulları aşağıda belirtilmiştir.

SOMA GENÇLİK ve SPOR İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ
2019
”SOKAKLAR BİZİM” 3×3 BASKETBOL TURNUVASI KATILIM
VE OYUN KURALLARI

Soma Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünce 22 Kasım 2019 Cuma son başvuru tarihi olmak üzere 25-28 Kasım 2019 tarihleri arasında ‘’Sokalar Bizim’’ 3×3 Basketbol Turnuvası yapılacaktır.Buna göre aşağıda yazılı kurallar,turnuvanın tabi olacağı kurallardır.
Müracaat:22 Kasım 2019 Cuma günü mesai bitimine kadar Soma Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü’ ne yapılacaktır.
Müsabaka Yeri ve Saati: Müsabakalar Soma Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Spor Salonunda belirtilen tarihlerde saat 19.30’da başlayacaktır.
Not 1: Turnuvaya 18 yaş ve üzeri oyuncular katılabilir.
Not 2: Turnuvada faal lisanslı sporcular oynayamaz.
Not 3:Kurallar dahilinde takımını kuran herkes turnuvaya katılım sağlayabilir.
Not 4: Çevre ilçelerden de turnuvaya katılım sağlanabilir.

Madde 1. Amaç ve Kapsam

Bu Talimat, Sokaklar Bizim Basketbol Turnuvası 3×3 kapsamında oynanacak olan müsabakaların organizasyonuna ilişkin usul ve esasların belirlenmesi amacıyla hazırlanmıştır.

Madde 2. Katılım Koşulları

(1) Basketbol 3×3’e katılmak isteyen takımlar;
Her takım en az 3 (üç asil), en fazla 5 (3 asil, 2 yedek) oyuncudan oluşmak zorundadır.

Madde 3. Oyun Kuralları ve Toplar
(1) Müsabaka 3×3 basketbol sahası ve bir pota ile oynanacaktır. Nizami 3×3 basketbol sahası 15m(genişlik)x 11m (boy) dir. Oyun alanı, tek pota altında, serbest atış çizgisi (5.80m), iki sayılık çizgisi (6.75m) ve bir ‘şarjsız yarım daire’ çizgisine sahip, nizami bir basketbol oyun sahası ölçülerinde olmalıdır. Geleneksel/ klasik basketbol yarı sahası da kullanılabilir.Her takım müsabaka esnasında 2 top bulunduracaktır.
(2) Her iki takım müsabaka öncesinde birlikte ısınır. Isınma süresi 3 dakikadır.
(3) Hangi takımın topla ilk oynama hakkı olacağına yazı tura ile karar verilir. Yazı turayı kazanan takım, topla oynama hakkını oyunun başlangıcında mı yoksa muhtemel bir uzatmada mı kullanacağını seçer.
(4) Müsabaka sahada 3 oyuncu ile başlamak zorundadır.


Madde 4.Puanlama

(1) Yayın içinden atılan her şut için 1 puan(1 sayı) verilecektir.
(2) Yayın dışından atılan her şut için 2 puan (2 sayı) verilecektir.
(3) Her başarılı serbest atış 1 puan (1 sayı) verilecektir.

Madde 5.Oyunun Süresi/Müsabakanın Kazanılması

(1) Nizami oyun süresi şu şekilde olmalıdır. 10 dakikalık bir periyottan oluşan oyun süresi. Süre top ölü olduğunda ve serbest atışlarda durdurulmalıdır. Süre topun el değiştirmesi tamamlandığında yeniden başlatılmalıdır. (Hücum takımın ellerine geçer geçmez.)
(2) Nizami oyun süresi bitmeden önce bir takım 21 veya daha fazla sayı yaparsa müsabakayı kazanır. Bu kural normal oyun süresinde geçerlidir, uzatma süresinde uygulanmaz.
(3) Oyunun bitiminde eğer skor eşitse, bir uzatma periyodu oynanacaktır. Uzatma periyodu başlamadan önce bir dakikalık oyun arası verilir. Uzatmada 2 sayı atan takım müsabakayı kazanır.
(4) Bir takım eğer müsabakanın başlayacağı belirtilen saatte sahada 3 oyuncu oynamaya hazır bulunmaz ise müsabakayı hükmen kaybeder. Hükmen yenilgi durumunda müsabaka sayısı w-0 veya 0-w(‘w’ kazanan) olarak yazılır.
(5) Bir takım oyun süresi bitmeden sahayı terk eder veya tüm oyuncular sakatlık veya diskalifiye nedeni ile oyun dışı kaldığında müsabakayı kendiliğinden yenilgi ile kaybeder. Kendiliğinden yenilgi durumunda, yenen takım müsabaka skoru veya hükmen yenilgi seçeneklerinden birini seçer, her iki durumda da kendiliğinden yenilen takımın sayısı 0 olarak belirlenir.
(6) Bir takım kendiliğinden yenilgi ile ya da herhangi bir hükmen yenilgi ile kaybettiğinde yarışmadan da diskalifiye edilecektir.
NOT: Oyunun süresini tutmak için bir oyun saati yoksa FİBA, sayı limiti ile oyun süresinin uyumlu olarak ayarlanmasını önermektedir ( 10 dakika/10 sayı, 15 dakika/15 sayı, 21 dakika/21 sayı).

Madde 6.Fauller/Serbest Atışlar

(1) Bir takım 6. Takım faulünü aldıktan sonra cezalı duruma düşer.
(2) Yayın içindeki şut halindeki oyunculara yapılan fauller için 1 serbest atış hakkı verilirken, yayın dışında yapılan atış halindeki fauller için 2 atış hakkı verilir.
(3) Atış hali sırasında yapılan bir faul ve takiben başarılı bir sayı varsa ilave bir serbest atış hakkı verilir.
(4) 7. 8. ve 9. takım faulleri için her zaman 2 atış hakkı verilir. 10. ve sonraki fauller için 2 serbest atış ve topu oyuna sokma hakkı verilir. Bu şart aynı zamanda atış halindeki faullerde de uygulanır. Ve madde 8.2 ile 8.3’ ü geçersiz kılar.
(5) Bütün teknik fauller için her zaman 1 serbest atış ve topu oyuna sokma hakkı verilecektir, sportmenlik dışı fauller içinse 2 serbest atış ve topu uyuna sokma hakkı verilecektir. Teknik ve sportmenlik dışı faullerden sonra oyun yayın arkasından, oyun sahasının tepesinden devam edecektir.

NOT: Hücum faulü sonrasında serbest atışlar verilmeyecektir.

Madde 7.Topla Oynama

(1) Başarılmış bir sayı veya son serbest atış sonrasında (devamında topu uyuna sokma hakkı durumu hariç)
– Sayı yiyen takımdan bir oyuncu yayın gerisinde bir yerden (oyun sahası çizgilerinin gerisi hariç) potanın altından saha içinde topu sürerek veya paslaşarak oyuna geri dönecektir.
(2) Başarısız bir sayı veya son serbest atış sonrasında (devamında topu oyuna sokma hakkı durumu hariç)
– Topu eğer hücum takımı ribaunt sonrası alırsa yayın dışına çıkmadan sayı yapma denemesine devam edecektir.
– Topu eğer savunma takımı alırsa top yayın arkasına dripling veya pas ile dönmelidir.
(3) Eğer savunma takımı topu çalar veya blok yaparsa top yayın arkasına dripling veya pas ile dönmelidir.
(4) Herhangi bir ölü top sonrası topu oyuna sokma hakkı verilen takım kontrol topu ile oyuna sahanın tepesinden yayın arkasından başlamalıdır. Örneğin savunma ve hücum oyuncuları arasında topun alınıp verilmesi.
(5) Bir oyuncunun yayın arakasında olması için her iki ayağının da çizginin arkasına geçmesi gerekir.
(6) Hava atışı durumunda top savunma takımına verilecektir.

Madde 8.Oyalanmak

(1) Oyalanmak veya aktif olarak oynamamak (örneğin, sayı atmaya çalışmamak) bir ihlaldir.
(2) Eğer sahada bir şut saati bulunuyorsa, bir takım 12 saniye içinde şut denemelidir. Şut saati hücum oyuncularının ellerine geçtiği anda çalıştırılmalıdır.
NOT: Eğer sahada bir şut saati yoksa ve takım yeterince potaya hamle yapmıyorsa hakem 5 saniye sayarak takıma uyarı verebilir.


Madde 9.Oyuncu Değiştirme

(1) Topun iki sayı çizgisinin gerisinden takımlar arasında alınıp verilmesi öncesi herhangi bir ölü top durumunda veya serbest atış öncesi herhangi bir takım oyuncu değişikliği yapabilir. Yedek oyuncu takım arkadaşı sahadan dışarıya adı attığında ve fiziksel bir temas ile kendine dokunduğunda oyuna girebilir. Yedekler sadece potanın ters tarafında saha bitiş çizgisinin arkasındaki yerde durabilir, değişiklik için hakemlere veya masa görevlilerine bir işaret vermek zorunda değillerdir.

Madde 10.Molalar

(1) Her bir takıma 1 mola hakkı verilmiştir. Herhangi bir oyuncu topun ölü olduğu durumda mola isteyebilir.
(2) Tüm molalar 30 saniye uzunluğunda olacaktır.
NOT: Mola ve oyuncu değişiklikleri sadece top ölü olduğu zaman istenebilir, madde 9.1’e uygun olan topun canlı olduğu durumlarda istenemez.

Madde 11.Diskalifiyeler

(1) Bir oyuncu 2 sportmenlik dışı faul aldığında (teknik faullerde uygulanmaz) hakem tarafından oyundan ihraç edilecekti. Oyuncu Tertip Kurulu tarafından da ihraç edilebilir. Bundan ayrı olarak, şiddet, sözel veya fiziksel saldırı, şüpheli oyun sonucu gibi davranışlardan dolayı oyuncu organizasyondan ihraç edilecektir. Tertip Kurulu bahsedilen bu davranışlar nedeni ile takımın diğer üyelerinin katılımından dolayı (herhangi bir şey yapmasalar bile) tüm takımı ihraç edebilir.

Madde 12.Hakemler

(1) Müsabakalarda, il hakem kurulu tarafından atanan 1 başhakem 1 skor hakemi bulunur.


Cevdet Yıldırım

Hobi olarak başladığımız ancak yaptığımız paylaşımlarla büyük ilgi gördüğümüz somadaspor.com’da maçlara gitmekten, çala kalem haberlerinizi yapmaktan büyük keyif alıyoruz. 38 yıllık futbola adanmış tecrübelerimizle topluma ufak bir katkımız olmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Sizlerden ricamız; biz gazeteci değiliz. Bilgi-birikimlerimizi çala kalem ifade etmeye çalışıyoruz. Somaspor,Samsun Irmaksanayispor, Elbistanspor, Tavşanlı Linyitspor, Soma Linyitspor, Soma Masterler; Futbola adanmış 38 yıl ile, çala kalem yazılmış yazılar vs vs.. Selam ve Dua ile..

YORUM YAZIN