2023 Kaymakamlık Futbol Turnuva Yönetmenliği

2023 Kaymakamlık Futbol Turnuva Yönetmenliği

Soma Kaymakamlığı 2023 Bahar Kupası ”Bora Bilgener” Futbol Turnuvası Katılım ve Oyun Kuralları Yönetmenliği yayınlandı.

Soma Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Dilek Mert, geleneksel olarak düzenlenen ”Soma Kaymakamlığı Bahar Futbol Turnuvası ile ilgili kurum ve kuruluşlara, turnuva ile ilgili gerekli katılım bilgilerini ve oyun kuralları talimatlarını gönderdi.

Turnuva; Bora Bilgener Adını Taşıyacak..

Bu yılki turnuva; Somaspor, Saruhanlı Belediyespor, 13 Eylül Belediyespor, 100 Evler, Soma Sotesspor Edremit Belediyespor, Soma Masterler ve Turnuvamızda bir çok maçlara çıkan; 12 Nisan 2021 tarihinde akşam saatlerinde evinde geçirdiği kalp krizi nedeniyle 45 yaşında hayata gözlerini yuman Bora Bilgener adını taşıyacak..

NOT: Turnuvayla ilgili tüm haberler şuradaki başlıkta toplanacaktır. Aradığınız haberi rahatlıkla bulabilmeniz için; belirtilen sayfayı sık kullanılanlara ekleminizi tavsiye ederiz)

Soma Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Dilek Mert‘in kurumlara gönderdiği talimatname aynen şöyle;

SOMA KAYMAKAMLIĞI
2023 BAHAR KUPASI “BORA BİLGENER” FUTBOL TURNUVASI

KATILIM VE OYUN KURALLARI

Soma Kaymakamlığı Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünce 25 Nisan 2023Salı son başvuru tarihi olmak üzere 04 Mayıs – 30 Haziran 2023 tarihleri arasında Bahar Kupası “Bora BİLGENER” Futbol Turnuvası yapılacaktır.
Turnuvanın organizasyonu, yönetimi ve disiplin ile ilgili konularda her türlü kararı almaya “tertip komitesi” yetkilidir. Turnuvanın başlangıcından bitimine kadar ortaya çıkacak her türden sorunun çözümü amacıyla kurulmuştur. Aynı anda birden fazla kurulda görevli olmak mümkündür. Buna göre aşağıda yazılı kurallar, turnuvanın tabi olacağı kurallardır.

Aşağıda yazılı olan kurallar, turnuvanın tabi olacağı kurallardır.

1- Müracaat:25 Nisan 2023Salımesai bitimine kadar GENÇLİK VE SPOR İLÇE MÜDÜRLÜĞÜNE yapılacaktır. Kura çekimi ise aynı gün saat 17:30’da TEİAŞ Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

2-Müsabaka Yeri: Müsabakalar TEİAŞ Futbol Sahası ve Linyit Stadında yapılacaktır.

3- Takım ve Oyuncu Sayısı: Takım listeleri 20 kişi ile sınırlıdır. Turnuva şartlarına uymayan sporcular 20 kişilik listede asla yer almayacaklardır. Turnuva başlangıç tarihinden 10 gün önce takım listelerinin teslim edilmesi gerekmektedir.Takım listelerindeki oyuncuların turnuva kurallarına uygunluğu ile ilgili sorumluluk kuruma aittir. Teslim edildikten sonra yapılan incelemedeturnuva kurallarına uymayan oyuncu tespit edilmesi halinde müsabakalar başlamış olsa bile sporcu listeden çıkartılacak ve turnuvaya katılması engellenecektir.( Takım listelerine itiraz olması halinde, itirazı geçerli kılacak belgenin ibraz edilmesi halinde incelemeye alınacaktır.)

* Kurumlar en fazla 3 ( üç ) takım çıkarabilirler.

* Turnuvaya katılacak takımlar listelerine oyuncuların kimlik fotokopilerini,kurum personeli olduklarına dair belge ( Meslek Odalarına kayıtlı oyunculardan Oda Kayıt Belgesi istenecektir) ve kişiye ait sağlık bilgi formu ( Ek 6 ) ilave edilecektir.

* İlçemizdeki Meslek Odaları için de turnuva kuralları uygulanacaktır. Meslek Odalarının turnuvaya katılmaları halinde takım sorumlusu olacak kişi yönetim kurulu ya da meclis üyesi olacak ve her maçta takımın başında yer alacaktır. ( Farklı Meslek Odalarına kayıtlı üyeler takım oluşturarak farklı isimler altında turnuvaya katılamazlar. Her meslek odası kendi adına turnuvaya katılabilir. )

*İlçemizdeki Meslek Odalarına kayıtlı işverenlerin yanında çalışan personeller deturnuvaya katılmaları halinde adı geçen Odaları temsilen kurum takımlarında oynayabilirler. Turnuva başlangıç tarihi esas alınarak en az 3 ( Üç ) ay öncesinde işe başlama şartı aranacaktır.

* Dernekler turnuvaya alınmayacaktır.

*Aynı Bakanlığa bağlı görev yapankamu kurumları birleşip takım çıkarabilecektir.

somadaspor

4- Oyuncular:

*Turnuvaya katılan sporcular 30 yaş ve üzeri olacaktır ( Yaş sınırlaması için yıl ( 1993) esas alınacaktır ).

*Turnuvada 2021 yılında ( Lisans veriliş tarihi baz alınacaktır ) futbol hayatını bitirmişsporcu oynayabilir.( Lisans veriliş tarihinin üzerinden 10 ( on ) yıl geçmiş sporcular lisanssız olarak değerlendirilecektir. ) (40 yaş ve üzeri sporcularda lisans durumu ile ilgili herhangi bir kriter aranmayacaktır )

*Tüm kurumlar kurum içi personel olmak şartıyla,2021 yılında ( Lisans veriliş tarihi baz alınacaktır )futbol hayatını bitirmiş, 28 yaş ve üzeri 2 ( iki ) sporcu oynatabilirler.( Lisans veriliş tarihinin üzerinden 10 yıl geçmiş sporcular lisanssız olarak değerlendirilecektir. Yaş sınırlaması için yıl ( 1994 ve 1995 ) esas alınacaktır. Oynayacak olan sporcuların isimleritakım listesinde belirtilecektir. Sonradan değişiklik kabul edilmeyecektir.)

*Turnuvada oynayacak sporcularda, Turnuva başlangıç tarihi esas alınarak en az3 ( Üç ) ay öncesinde işe başlama şartı aranacaktır. Kurumlar sporcularının işe başlama tarihlerini gösteren belgeyi ibraz etmek zorundadırlar. Meslek odalarına kayıtlarda ve kamu kurumlarında bu kural aranmayacaktır.

*Turnuvaya katılan Tüm Kurumlar 2 ( İki ) kişilik kurum dışı kontenjan kullanma hakkına sahiptir. ( Kurumlar takım listelerine sadece 2 ( İki ) kurum dışı kontenjan oyuncu yazabilirler ve oyunda oynatabilirler Oynayacak olan sporcu isim listesinde belirtilecektir. Sonradan değişiklik kabul edilmeyecektir.)

*Kurum dışı kontenjan olarak oynatılacak sporcu 30 yaş ve üzeri olacaktır. 2021 yılında ( Lisans veriliş tarihi baz alınacaktır ) futbol hayatını bitirme şartı aranacaktır( Lisans veriliş tarihinin üzerinden 10( on ) yıl geçmiş sporcular lisanssız olarak değerlendirilecektir.)( 40 yaş ve üzeri sporcularda lisans durumu ile ilgili herhangi bir kriter aranmayacaktır )

*Kurum dışı kontenjan kadrosunda oynatılacak sporcu için İlçemizde çalışma ve turnuva başlangıç tarihi esas alınarak en az 3 ay öncesinde işe başlama şartı aranacaktır.(Takımlar, kendi kurumunda 3 aydan az süredir çalışan personeli kurum dışı kontenjan olarak oynatamazlar)

* Turnuvada oynayacak sporcu ilçemizde ikamet etmekzorundadır. ( Turnuva için yapılan ikametgah değişiklikleri hangi tarih de olursa olsun kabul edilmeyecektir. Gerçek ikametgah aranacaktır. ) İlçemizde ikamet etmeyen sporcu da, İlçemizde çalışma ve turnuva başlangıç tarihi esas alınarak en az 3 ay öncesinde işe başlama şartı aranacaktır.

*Turnuvaya katılan kamu kurumlarında resmi geçici görevlendirme ile çalışan personel kurumunu temsilen oynayabilir.

* Kurumlar kendi bünyesindeki taşeron firmalardan oyuncu oynatabilirler.

*Kurumlarından emekli olanlarda turnuva kurallarına uymaları şartıyla turnuvada oynayabilirler.

*Takımlarınsaha içerisindeki 9 (Dokuz) sporcusunun sadece 5 tanesi lisanslı ( 2021 yılında futbol hayatınıbitirmiş oyuncular ve 28 yaş kontenjanından oynayacak sporcu dahil) sporculardan oluşacaktır. Kalan 4sporcu ise lisanssız sporculardan ( Lisans veriliş tarihinin üzerinden 10 ( on ) yıl geçmiş futbolcularve 40 yaş ve üzeri lisanslı sporcular lisanssız olarak değerlendirilecektir ) oluşacaktır.Takımlar kadrolarında istediği kadar 2 yıl önce futbolu bırakmış sporcu bulundurabilir.

*Turnuvasüresince ve bitiminde uygulanmayan kart cezaları bir sonraki yıla devirecektir.

5- Takımlar 3000 -TL katılım ücreti ödeyecektir.

6-Maç oynandıktan sonra 24 saat içinde yapılacak olan itirazlar değerlendirmeye alınacaktır. Geçmiş maçlara yönelik itiraz kabul edilmeyecek,sonuç ilan ve tescil edildiğinden herhangi bir yaptırım uygulanmayacaktır. Takımların itiraz etmeleri durumunda itiraz dilekçeleri ile beraber 2000 – TL yatırılacaktır. Haklı görüldükleri takdirde bu para iade edilecektir.

7- TEİAŞ Eğitim Merkezi Tesislerine araç girişi olmayacaktır. Bu konuda yetkililere herhangi bir talepte bulunulmayacaktır.

8-Sahada ambulans bulundurulacaktır. Bünyesinde ambulans bulunan kurumlar, turnuva süresince ambulanslarını nöbetleşe görevlendirmek durumundadır.

9- Turnuvaya katılım şartlarına uymayan kurumlar turnuvaya katılmak için müracaat edemezler. Turnuvaya katılan kurumlar katılım şartlarını kabul etmiş sayılır. Farklı talepte bulunamazlar.

10- Turnuva kuralları kesindir.

ÖDÜLLER:

* İlk 4 ve centilmen takıma kupa, ayrıca ilk dört takımın oyuncularına madalya, gol kralına ve en değerli oyuncuya plaket verilecektir.

OYUN:

* Karşılaşmalar bir kaleci olmak üzere toplam 9 oyuncu ile oynanır.

* Karşılaşmalara 7 oyuncudan az kadro ile başlanamaz.

* Karşılaşmalar esnasında oyuncu sayısı 7’nin altına düşerse ilgili takım aleyhine maç tatil edilir, takım hükmen (3-0) mağlup sayılır. Sonucu teknik komite tescil ve ilan eder.

* Maçlar 35’er dakikalık iki devre halinde oynanacak olup, devre arası 10 dakikayı geçmeyecektir. Her takım maç saatinden en az 15 dakika önce sahaya gelecektir. Maçın başlama saati geldiği halde 15 dakika sonunda sahaya çıkmayan takım hakem tarafından hükmen mağlup sayılır.

* Maç sırasında tekmelik takılması,kes veya halı sahada futbol oynamaya elverişli ayakkabı giyilmesi zorunludur ( Kaleci dahil krampon giyilemez )

* Fikstür ve gruplar kura çekilerek yapılacaktır. Bir yıl önceki turnuvada sıralamada ilk dörtte olan takımlar seri başı olacaktır. Müsabakaların gün ve saatleri takımlara ayrıca bildirilecektir.

TURNUVA OYUN KURALLARI:

a – Turnuva tek devreli lig usulü oynanacaktır.

b – Maçlar tek hakemle oynanacaktır.

c – Galibiyete 3 ( üç ), beraberliğe 1 ( bir ) puan verilecek, gol averajı uygulanacaktır.

d – Maçlarda ofsayt kuralı uygulanmayacak, kaleciye geri pas kuralı uygulanacaktır.

e -İlk turda aynı kurumun takımları aynı gruba düşerse ilk maç bu iki takım arasında oynanacaktır.

f –Elemeler, çeyrek ve yarı finallerde eşitlik bozulmazsa 10’ar dakikalık iki devre halinde uzatma dakikaları oynanacaktır.

g – Uzatma sonucunda da beraberlik bozulmaz ise seri penaltı atışlarına geçilir.

h- Puan eşitliği durumunda TFF uyguladığı averaj sistemi uygulanacaktır.

ı – Faullerde toplam 7 ( yedi ) adım açılacaktır.

j – Maç sırasında takımlar en fazla 5 ( beş ) oyuncu değişikliği yapabilirler ( Kaleci dahil ).

k- Diğer hususlarda TFF genel nizami kurallar geçerlidir.

CEZALAR:

Disiplin cezalarıyla ilgili kararları başvuru üzerine ya da resen disiplin kurulu verir.

A – Herhangi bir nedenle ertelenen maç daha sonra belirlenen gün ve saatte oynanacaktır. Mazeretsiz veya mazereti kabul edilmeyen takımın sahaya çıkmaması durumunda hem hükmen mağlup kabul edilir hem de mevcut puanından 3 ( üç ) puan silinir. Mazeretlerin 3 gün önceden bildirilmesi zorunludur.( Ertelenen maçın daha sonra belirlenen gün ve saatine itiraz kabul edilmeyecektir. )

B – 2 defa maça çıkmayan takımlar, o yılki turnuvadan ihraç edilecektir.

C- Direk kırmızı kartın cezası 1 veya duruma göre 2 maçtır. ( Kalecinin kırmızı kartı hakem raporu ve komitenin kararıyla değerlendirilir. Kasıt veya oyun kurallarına göre kaleciye 1 ( bir ) veya daha fazla maç oynamama cezası verilir ). Ancak olağanüstü durumlarda cezanın arttırılması disiplin kurulunun yetkisindedir.

D – Turnuvaya katılım şartları madde 4’ün içerdiği şartlardan başka takımlarında usulsüz oynatılan sporcu( kart cezalı sporcu oynatmak dahil ) olursa rakip takımın itiraz etmesi halinde hükmen mağlup kabul edilecek vemevcut puanından 3 ( üç ) puan silinecektir. Olayıntekrarında turnuvadan ihraç kararı verilecek ve hakkında ihraç kararı verilen takım sonraki yıl turnuvaya katılamayacaktır.

E – Takımların saha içerisindeki lisanslı futbolcu sayısı ile ilgili kuralı ihlal etmeleri durumunda rakip takımın itiraz etmesi halinde hükmen mağlup sayılacak ve mevcut puandan 3 ( üç ) puan silinecektir.

F – Disiplin Kurulu, maç içinde veya dışında hakeme itiraz, karşı gelmek, fiziki temas, küfür etmek, hakaret, rakibi ile kavga etmek, saha kenarında yakışıksız tezahürat, sataşma vb. durumlarda maçın bitmesine yada yarım kalmasına sebep olan takıma veya her iki takıma yada oyuncularına skora bakılmaksızın çeşitli cezalar ( hükmen mağlubiyet, puan silme vb.) ve duruma göre ihraç kararı verecektir.Hakkında ihraç kararı verilen takımlar bir sonraki yıl da turnuvaya katılamayacaktır.

G – Maç esnasında takımlar yedek kulübesinde 5 ( beş ) yedek ve 1 ( bir ) sorumlu dışında kimse bulundurmayacaktır. Bulunduranlar, herhangi bir olay çıktığında her türlü cezai müeyyideye ( 3 puan silme dahil ) uymayı kabul etmiş olacaktır.

H – Maç esnasında küfür, hakaret ve buna benzer istenmeyen centilmenlik dışı hareketlerde, hakem görmese de disiplin kurulunun tespit etmesi durumunda, maçtan sonra da olsa ( 24 saatlik zaman dilimini aşmamak kaydıyla )disiplin kurulu, yapanlar hakkında her türlü karar alma ve yaptırım uygulama yetkisine sahiptir ( Ömür boyu turnuvadan men etmek dahil ). Saha içerisinde teknik komite tarafından görevlendirilen gözlemci rapor düzenleme yetkisine sahiptir. Gözlemcinin düzenlediği rapor doğrultusunda nihai karar disiplin kurulu tarafından verilecektir.

Her maçta gözlemci bulundurulacaktır.
I – Diğer hususlarda TFF genel nizami kurallar geçerlidir.

J- Turnuvaya katılan oyuncular kendi sağlık kontrollerini yaptırmak zorunda olup, muhtemel sakatlık ve sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınması durumunda herhangi bir sorumluluk kabul edilmeyecektir.

K– Disiplin Kurulu gerektiğinde maçlarla ilgili gelişen olaylar karşısında her türlü karar alma yetkisine sahiptir. Ayrıca hükmen mağlubiyet ve diskalifiye etme hakkına sahiptir. Turnuvaya katılan takımlar bu kurallarını kabul ve kurallara uyacaklarını taahhüt etmiş sayılırlar.

Dilek MERT
Gençlik ve Spor İlçe Müdürü

Etiketler

Cevdet Yıldırım

Hobi olarak başladığımız ancak yaptığımız paylaşımlarla büyük ilgi gördüğümüz somadaspor.com’da maçlara gitmekten, çala kalem haberlerinizi yapmaktan büyük keyif alıyoruz. 38 yıllık futbola adanmış tecrübelerimizle topluma ufak bir katkımız olmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Sizlerden ricamız; biz gazeteci değiliz. Bilgi-birikimlerimizi çala kalem ifade etmeye çalışıyoruz. Somaspor,Samsun Irmaksanayispor, Elbistanspor, Tavşanlı Linyitspor, Soma Linyitspor, Soma Masterler; Futbola adanmış 38 yıl ile, çala kalem yazılmış yazılar vs vs.. Selam ve Dua ile..

YORUM YAZIN